0% 
Technologia

CSS3

CSS (ang. Cascading Style Sheets) czyli kaskadowe arkusze stylów, odpowiadają za sposób wyświetlania elementów dokumentu napisanego w HTML5. Rozdzielenie struktury od definicji wyglądu głównego dokumentu zwiększa jego dostępność - w zależności od urządzenia na którym go wyświetlamy możemy zmienić wygląd elementów nie zmieniając jego struktury. W porównaniu ze wcześniejszymi specyfikacjami możliwości jakie daje CSS3 są ogromne a co ważniejsze są wspierane przez większość przeglądarek.

Spośród wielu atutów CSS3 warto wspomnieć o możliwości pozycjonowania, nadania wymiarów, tła czy koloru zawartego tekstu. Ponadto istnieje opcja zdefiniowania płynnych zmian położenia i wyglądu elementów, które będą następowały po akcji użytkownika np. po kliknięciu, lub co ustalony czas co w wielu przypadkach pozwala zrezygnować z technologii flash wykorzystywanej najczęściej do tworzenia animacji.

Dzięki zastosowaniu 'media queries' mamy możliwość definiowania innych arkuszy stylów dla różnych urządzeń z uwagi na różną dostępną wielkość ekranu czy typ ekranu użytkownika. W praktyce oznacza to możliwość tworzenia responsywnych rozwiązań, które bez potrzeby ingerowania w strukturę dokumentu pozostaną w pełni funkcjonalne i wyświetlą się w atrakcyjny, czytelny sposób na każdym urządzeniu wyposażonym w przeglądarkę www.