0% 
Technologia

HTML5

HTML5 to najnowsza wersja języka skryptowego służącego do budowania stron i aplikacji www. W odróżnieniu od swojego poprzednika (HTML4) nie zawiera żadnych elementów i atrybutów prezentacyjnych a dodatkowo HTML5 został wzbogacony o nowe elementy, których wykorzystanie pozwala na budowanie semantycznie poprawnych dokumentów. Dzięki HTML5 całą zawartość strony możemy podzielić i umieścić w blokach różnego typu, które powinny wskazywać na ich rolę i przeznaczenie.

Niestety specyfikacja HTML5 to nadal szkic, na szczęście na ten rok zaplanowano publikację już pełnej i ostatecznej wersji. Od tego momentu HTML5 zacznie obowiązywać jako standard. Co ważne, już teraz prawie wszystkie liczące się przeglądarki na bieżąco wprowadzają obsługę nowości, a ma to związek z ogromną popularnością HTML5 w wszelakich zastosowaniach internetowych. HTML5 wykorzystywany jest nie tylko do tworzenia stron, czy serwisów internetowych, ale także aplikacji webowych, gier - nawet z zaawansowaną grafiką 3D.

Szerokim echem w świecie deweloperów obiło się stworzenie przez grupę pasjonatów klona aplikacji Facebook, w oparciu właśnie o HTML5. Okazało się, że jej prędkość w porównaniu z oryginałem jest nieporównywalnie większa (źródło: www.sencha.com/blog/the-making-of-fastbook-an-html5-love-story/). Ciekawym rozwiązaniem było również zasymulowanie gry Quake3 (źródło: media.tojicode.com/q3bsp/)

Wśród wielu zalet HTML5 warto wspomnieć o kilku najważniejszych:

  • HTML5 jest ciągle rozwijany, a kolejne aktualizacje przeglądarek oferują wsparcie dla nowości nawet jeśli nie są one jeszcze standardem.
  • W porównaniu do aplikacji 'natywnych' nie ma potrzeby tworzenia wielu wersji dedykowanych dla różnych platform (Android, IOS, WP) i ich testowania - oznacza to szybszą implementację i mniejsze koszta.
  • Zmiany w sposobie wyświetlania, czy działania aplikacji są dostępne dla użytkownika natychmiast - nie ma potrzeby instalowania nowej wersji
  • Większa dostępność deweloperów, którzy potencjalnie mogą rozwijać projekt
  • Aplikacja webowa także dostępna na urządzeniach stacjonarnych